Award Recipients

2013 Awardees

 

Academics

Abigail Allen

Shoyea-Gaye Grant

Everett Moseley

Nicholas Wright

 

Arts and Culture

Christena Williams

Kadeem Wilson

 

Entrepreneurship

Theo Smith

 

 

 

Youth in Service

Terral Christian

Kadesha Croney

Jamilia Crooks

Lamar Rowe

Seidg Rowe

 

International Achievement

Farley Artwell

Kyisha Newman

John Powell

Gavin Samuels

 

 

 

 

 

 

Leadership

Amorkard Brown

Tijani Christian

 

Sports

Yvonne Foster

Javon Francis

Thristina Harwood

Martin Manley

Yanique Thompson

 

Youth Work

National Inter-School Brigade

Youth Organisation for Upliftment (YOU

 

2012 Awardees

 

Academics

Timar Jackson

Kimani Kitson-Walters

 

Arts and Culture

Chantal Biersay

Romain Virgo

 

Entrepreneurship

Andrew Khan

 

Journalism

Simon Preston

Basilia Barnaby

 

 

Youth in Service

Jordon Bennett

Caldon Shirley

Oneil Clarke

 

International Achievement

Shevaughn Whyte

Devoy Raymond

Kimroy Bailey

 

 

 

 

 

 

Leadership

Kenneth Gordon

Rashid Hall

Randy Goldson

 

Sports

Warren Weir

Alvas Powell

Alia Atkinson

 

Agriculture 

Jean-Pierre Campbell

 

2011 Awardees

 

Academics

Timar Jackson

Kimani Kitson-Walters

 

Arts and Culture

Chantal Biersay

Romain Virgo

 

Entrepreneurship

Andrew Khan

 

Journalism

Simon Preston

Basilia Barnaby

 

 

Youth in Service

Jordon Bennett

Caldon Shirley

Oneil Clarke

 

International Achievement

Shevaughn Whyte

Devoy Raymond

Kimroy Bailey

 

 

 

 

 

 

Leadership

Kenneth Gordon

Rashid Hall

Randy Goldson

 

Sports

Warren Weir

Alvas Powell

Alia Atkinson

 

Agriculture 

Jean-Pierre Campbell

 

 

2010 Awardees

 

Academics

Nakeeta Nembhard

Alyssa Morgan

Javion Malcolm

Nicola Maxwell

Midhun Thomas

 

Arts and Culture

Jarvis Dawkins

Rayon McLean

Laura Ann Fung

Troy Rodgers

 

Entrepreneurship

Tyrone Wilson

Edward Case

 

Youth in Service

Marlon Thompson

Yanique Dacosta

Kenisha Allen

Victoria Melhado

Ruth Lawrence

Dei Rasi Freckleton

 

International Achievement

Shena Moulton

Xormis

Educ8

 

Agriculture 

Nicholas Powell

 

 

 

 

 

 

Leadership

Aubrey Stewart

Sean Davis

Jamar Howell

 

Sports

Yohan Blake

Samardo Samuels

Stafanie Taylor

Shanel Daley

Sasha Gay Marston

Clive Pullen

Odean Skeen

 

Prime Minister's

Organisational Award

Children First

 

 

2009 Awardees

 

Academics

Kerri Ann Allen

Zurie Johnson

Olivia Rose

 

Arts and Culture

Christopher Gordon

 

Journalism

Donald Oliver

Andrew Wildes

 

Entrepreneurship

Daniella Hyde

 

Youth in Service

Ryan Small

Sean Hylton

 

International Achievement

Shena Moulton

Xormis

Educ8

 

Agriculture 

Kevaughn Bonner

 

 

 

 

 

 

Leadership

Siaelda Green

 

Sports

Chadwick Walton

Shericka Williams

Nesta Carter

Kaliese Spencer

National Synchronised Swimming Team

 

Prime Minister's 

Organisational Award

Rise Life Management

 

 

2008 Awardees

 

Academics

Kevin Williams

Shamfa Peart

 

Arts and Culture

Nadje Leslie

Andre Morris

Dane Campbell

Andrew Clarke

Shavi Tolan

 

Journalism

Dwayne Berbick

Michelle Thomas

Youth in Service

Sequoia Thomas

 

Leadership

Gavin Powell

Karl Wilkinson

Rodean Wallace

Odale Mulgrave

 

Agriculture

Nelsa English

Dave Rankin

Sports

Romelda Aiken

Christina Solmon

Shelly-Ann Fraser

 

Entrepreneurship

Noelle Nicolls

 

 

2007 Awardees

 

Academics

Christopher Wilks

Kevon Rhiney

Rohan Hall

 

Arts and Culture

Oneil Peart

 

Journalism

Brandon Allwood

Youth in Service

Stephen Williams

 

Leadership

Tamian Beckford

 

Agriculture

Adishane Playfair

 

Sports

Brandon Wilson

 

Entrepreneurship

Felecia Blake

 

International Achievement

Imagine Cup Advance Developers

 

 

2006 Awardees

 

Academics

Natoya Peart

Yonique Petgrave

Rochelle Morrison

 

Arts and Culture

Ebony Patterson

Sheldon Shepherd

Tivoli Dance Troupe

 

Journalism

Kevin Ellis

Youth in Service

Amoy Henry

Mary-Ann Montague

 

Leadership

Lawman Lynch

 

Agriculture

Karen Tamasa

Sports

Dever Orgill

Luton Shelton

Orel Ewen

 

Entrepreneurship

David Tulloch

 

 

 

 

2005 Awardees

 

Academics

Terry-Ann Nicholson

Ramon Arscott

Nadale Downer

Vanessa Cheung

Donna Cheung

 

Arts and Culture

Uonie Lyn

Everaldo Creary

Clonmel Cultural Group

 

 

International Achievement

Romaine Carter

Cleon Green

Keron Tooma

Jaevion Nelson

 

Youth in Service

Rushell Simmonds

 

Journalism

Robert Lalah

Shelly-Ann Thompson

Leadership

Damion Radcliffe

 

Sports

Simone Forbes

Sherone Simpson

Anneisha McLauhglin

Nicholas Dusard

 

 

 

 

2004 Awardees

 

Academics

Parris Lyew-Ayee

Sashane McDonald

Josemar Cuffe

 

Agriculture

Vance Wilson

 

Arts and Culture

Jermaine Rowe

 

 

Youth in Service

Courtney Foster

Carrell Kerr

Ramona Williams

Lacey Morris

 

Journalism

Garfield Burford

Leethan Grandison

Leadership

Shian Christie

 

Sports

Tanto Campbell

Alfhanso Cunningham

Joel Ellis

 

 

 

 

2003 Awardees

 

Academics

Dr. Noelle Bennett

Omari Blake

Dionne Brown

Jason Carnegie

 

Journalism

Shawna-Kaye Lester

 

 

The Arts

Sabrena McDonald

Anna Strachan

 

Leadership

Junior Rose

 

 

 

2002 Awardees

 

Academics

Farrah Brown

 

Entrepreneurship

Richard Forbes  Jnr.

 

 

The Arts

Wayne Brown

Tamara Noel

 

Journalism

Leighton Davis

 

 

Sports

Usain Bolt

 

2001 Awardees

 

Academics

Dr. Belinda Morrison

 

The Arts

Stephen Anthony Shaw-Naar

 

 

Sports

Christopher Gayle

Melaine Walker

 

2000 Awardees

 

Academics

Neil Hanchard

 

Arts and Culture

Subria Gordon

 

 

Sports

Veronica Campbell

 

1999 Awardees

 

Scholarship

Yeshima Bennette

 

Visual Arts

Kacey Shay

 

 

Sports

Janelle Atkinson

 

1998 Awardees

 

Scholarship

Dr. Tanya Clarke

Lawson Crawford

 

 

International Achievement

Jody-Ann Maxwell

Sports

Ricardo Gardner